Příklady a inspirace ze zahraničních knihoven
V této části najdete podněty, nápady k výstavbě a rekonstrukci knihoven spolu s ukázkami řešení v zahraničních knihovnách. Primárně je výběr soustředěn na evropské veřejné knihovny.
V případě poskytnutí podrobnějších informací nás neváhejte kontaktovat.
KontaktKnihovny a architektura v zahraničí
IFLA - Library Buildings and Equipment Section
Součástí IFLA je odborná sekce Library Buildings and Equipment Section, která se zabývá trendy týkající se výstavby, designu a vybavení všech typů knihoven ve všech částech světa. Cílem této sekce je shromažďovat a šířit znalosti o budovách a interiérech knihoven s cílem zvýšit tyto znalosti mezi knihovníky. Jejím cílem je také usilovat o spolupráci mezi knihovníky a architekty.
Manifest Zelené knihovny - sdílený soubor závazků, k němuž se přidávají knihovny, aby podnítily aktivity a změny s pozitivními environmentálními dopady.
NEJLEPŠÍ KNIHOVNA ROKU - prestižní ocenění nejlepší knihovny. Podmínky soutěže: výstavba či rekonstrukce byla dokončena v předchozím roce, kromě architektonického řešení a interiérového řešení rozhodují poskytované služby a nadstandardní aktivity odpovídající současným trendům a reflektující změny probíhající ve společnosti podle strategie IFLA 2024-2029.
Vítěznou knihovnou pro rok 2024 se stala The Beijing Library v Pekingu.
ZELENÁ KNIHOVNA (Green Library Award) - cena je udělována knihovnám, které svou činností nejlépe přispívají k jednotlivým bodům udržitelnosti: k environmentální udržitelnosti, vytváří povědomí o sociální odpovědnosti v environmentální výchově a stavba knihovny odpovídá ekologicky udržitelné budově, udělována ve dvou kategoriích.
- 1. kategorie - Zelená knihovna - velký projekt: Biblioteca EPM (Medelín, Kolumbie)
- 2. kategorie - Zelená knihovna - malý projekt: West Vancouver Memorial Library (Vancouver, Kanada)
LIBER Europe
LIBER Europe (Ligue des bibliotheques Européennes de recherche) je největší evropskou sítí vědeckých knihoven. Sdružuje více než 420 národních, univerzitních a jiných knihoven z více než 40 evropských států. Organizační struktura je složena z tzv. Výkonné rady a pěti vědeckých výborů složených z tematických pracovních skupin, jednou z nichž je i Architektura knihoven.
Architektonická skupina LIBER (LAG) se zaměřuje na trendy v architektuře knihoven a soustředí se na koncepty a procesy plánování. V rámci činnosti skupiny je budována digitální databáze evropských knihoven Library Buildings in Europe, která informuje o novostavbách, rekonstrukcích či přístavbách knihovních budov v Evropě.
Databáze evropských knihoven
NAPLE - mezinárodní nevládní sdružení sleduje zájmy veřejných knihoven Evropě (zal. 2002). Jeho hlavním cílem je prosazovat zásady a strategie politik veřejných knihoven. Vzhledem k tomu, že v současné době se mění role knihoven a jejich funkcí, a s tím souvisí nároky na prostory, byla zřízena databáze nově postavených knihoven, které slouží jako inspirace a příklad dobré praxe. Databáze je k dispozici zde.
LAMA (Library Administration and Management Association)
V rámci organizace American Library Association (ALA) působí Library Administration and Management Association (LAMA). Tata sekce pro výstavbu a zařízení knihovny sdružuje knihovníky a odborníky zabývající se designem za účelem analyzování, diskusí a výměny informací souvisejících s architekturou knihoven.
Na svých webových stránkách zpřístupňuje dokumenty věnující se především trvalé udržitelnosti. Také je zde možnost registrace a následné konzultace s odborníky a řešení různých problémů, např. projektování knihoven, interiéry knihoven, bezpečnost a ochrana knihoven, stěhování knihoven.
Dánský modelový program pro veřejné knihovny
Modelový program pro veřejné knihovny (The Model Programme for Public Libraries) je projektem Dánské agentury pro kulturu a soukromé dobročinné společnosti Realdania. Jde o interaktivní webový katalog, který obsahuje přehled podnětů, nápadů a nástrojů pro výstavbu i rekonstrukci moderních veřejných knihoven. Přináší nové poznatky a návrhy v oblasti tvorby funkční interiérů knihoven včetně příkladů dobré praxe. Více o programu zde: Dánský modelový program pro veřejné knihovny.
Aat Vos - knihovna jako třetí místo
Holandský designér Aat Vos má jedinečný pohled na veřejná prostranství a může se pochlubit více než 20 lety zkušeností jako vývojář knihovních konceptů. Podílel se na transformaci velkého počtu holandských knihoven. Již řadu let se zabývá knihovnami a jejich funkcí 3. místa. Působí také jako poradce pro obnovu knihoven a veřejných prostranství v celé Evropě. Ve spolupráci s místními občany a profesionály pozvedá prostory na další úroveň a transformuje je na mimořádné městské obytné místnosti. Více o projektech v knihovnách zde.
Instytut Książki Kraków
Institutu knihy v Krakově, odpovídá za programy pro veřejné knihovny a propagaci polské literatury v rámci Vyšehradské skupiny. V rámci Národního programu rozvoje čtenářství 2016-2020 byla, jedním ze tří strategických cílů, priorita nazvaná Infrastruktura knihoven. Cílem bylo posílit potenciál a úlohy veřejných knihoven, stejně jako veřejných knihoven spadajících pod jiné kulturní instituce, jejichž zakládajícím organem je obec. V rámci priority se každoročně vyhlásila soutěž na stavbu, přestavbu, rozšíření, rekonstrukci a vybavení knihoven ve vsích, městysech a městech do 50 tisíc obyvatel. Navrhovaný projekt prostorového řešení pro knihovnu musel vyhovět řadě požadavků předepsaných Certifikátem Biblioteka+.
Interiérové řešení knihoven
WE ARE LIBRARY PEOPLE (Dánsko) - zabývá se výrobou knihovnického nábytku a architektonickým řešením interiérů knihoven už od roku 1929. Navrhuje interiéry knihoven nejen v Dánsku, také v Belgii, Nizozemí, Francii, Itálii, Velké Británii. Jednotlivé návrhy dispozičního řešení (ke stažení zde) vybraných evropských knihoven od Lammhults Biblioteksdesign, prezentované na konferenci IFLA v roce 2018.
DESIGNING LIBRARIES (Velká Británie) - nezisková společnost, založená v roce 2004. Financována je Radou pro muzea, knihovny a archivy. Webové stránky společnosti slouží jako zdroje informací pro knihovny, které se chtějí inovovat. Na webu lze najít případové studie knihoven, kontakty na designéry, architekty, doporučenou literaturu k tématu a rady jak pracovat s prostorem v knihovnách.
DEMCO INTERIORS (USA) - specializuje se na architektonické řešení interiérů knihoven a knihovnického nábytku, má více jak třicetileté zkušenosti s navrhováním, vybavením a poskytováním interiérů pro veřejné knihovny.
EKZ GRUPPE (Německo) - zabývá se návrhy a realizací interiérů knihoven a výrobou knihovnického mobiliáře již od roku 1947. Proces plánování interiérů knihovny - dokument ke stažení.
AGATI Furniture (USA) - tým návrhářů, designérů a výrobců mobiliáře pro veřejné knihovny a stavby občanské vybavenosti již od roku 1981. Aktivně spolupracuje s organizací American Library Association (ALA)