Metodické centrum pro výstavbu a rekonstrukci knihoven

Nizozemsko

Nizozemsko je obecně považováno za místo, kde se knihovnám a knihovnictví dobře daří. Ovlivňuje to zřejmě jak genius loci celé země, tak i profesní knihovnické organizace, které si umějí stanovit strategické cíle a následně je plnit. Nizozemské veřejné knihovny vystupují již několik let pod společnou tváří a vizuálním stylem Knihovna. Velkou zásluhu na transformaci veřejných knihoven má i holandský designér Aat Vos, vývojář knihovních konceptů. Již řadu let se zabývá knihovnami a jejich funkcí 3. místa.

library-488690_1280

Bibliotheek Neude

Adresa: Neude, 3511 AJ Utrecht

 

Základní informace:Téměř 100 let stará budova bývalé pošty získala nový účel. Autorem národní památky s monumentální vstupní halou je holandský architekt Joseph Crouwel. Knihovna se rozkládá po celé druhém patře a je rozšířena o restauraci a přednáškový sál. Přidáním galerie mezi čítárnu bylo vytvořeno přirozené rozšíření prostoru s panoramatickým výhledem na historické centrum města. Dokonce i podkroví s typickými dřevěnými trámy je charakteristické svojí otevřeností, kde vznikl prostor pro setkání.
Realizace: Rijnboutt, Zecc Architecten
Rok realizace: 2020
Autor fotografií: Kees Hummel

 

 

De Petrus

Adresa: Heuvel 2, 5261 EE Vught
www.depetrus.nl

 

Základní informace: po rozsáhlé rekonstrukci kostela z roku 1884 vzniklo multifunkční centrum obsahující knihovnu, muzeum, ale také restaurace nebo obchody. Architekti ponechali původní konstrukční uspořádání. Všechny jeho funkce jsou propojeny v obrovském otevřeném prostoru, který je přístupný veřejnosti. Nejpozoruhodnějším prvkem je mezipatro, ve kterém se nachází prostor pro studium a zasedací místnosti. Mezipatro pokračuje ven jako střecha, která propojuje čtyři pavilony s kostelem.  Police s knihami jsou umístěny na kolejnicích, takže je možné je posouvat uličkami kostela. Díky této možnosti flexibility může být kostel několikrát do roka využit k různým událostem, nicméně zároveň stále slouží jako knihovna.
Architekt: Molenaar & Bol & van Dillen Architects
Rok realizace: 2018
Autor fotografií: Stijn Poelstra

 

 

Bibliotheek Dommeldal Vestiging Son en Breugel

Adresa: Kerkplein 5, 5691 BB Son

 

Základní informace: Knihovna se nachází v prostorách bývalého kostela sv. Petra. Slouží jako sociální centrum pro všechny generace,  které se zaměřuje na kulturu a duševní zdraví. V komplexu kromě knihovny sídlí různé veřejně prospěšné organizace a kulturní spolky. Interiér, který navrhl a zpracoval Puur Sang. 
Realizace: wearelibrarypeople.com
Rok realizace: 2022

 

 

Bioekenberg Spijkenisse

Adresa: Markt 40, Spijkenisse
https://www.deboekenberg.nl/

 

Základní informace: Na jihozápadním předměstí Rotterdamu ve Spijkenisse vznikla knihovna ve tvaru obří hory. Objekt stojí v centru naproti tržnice s kostelem. Střechu a fasády její autoři přirovnávají je 'skleněnému poklopu', který však před přehříváním interiéru ochraňuje téměř neviditelná membrána používaná běžně ve sklenících. Při tvorbě se architektonické studio snaží typologicky i materiálově odkazovat na stará holandská selská stavení: vzpomínka na zdejší agrární minulost. Virtuální prohlídka knihovnou zde.  
Architekt: MVRDV | Winy Maas, Jacob van Rijs, Nathalie de Vries

 

 

De Bibliotheek LocHal

Adresa: Burgemeester Brokxlaan 1000, 5041 SG Tilburg
https://www.bibliotheekmb.nl/vest/lochal.html

 

Základní informace: Veřejná knihovna vznikla přestavbou vlakové haly z roku 1932, v oblasti, která se postupně mění v nové srdce města. Středobodem knihovny je veřejná čítárna, která se dá pomocí závěsů dle potřeby přeměnit na oddělené posluchárny, výstavní prostory anebo koncertní síň. Schodiště nabízí místa k sezení a výhled na celý prostor. Nedílnou součástí knihovny je kavárna a terasa. Knihovna získala nevyšší ocenění na festivalu světové architektury v Amsterdamu a je skvělou ukázkou toho, že architektura nepodléhá jen jedné funkci. 
Architekt: Civic architects , Mecanoo (interiéry)
Rok realizace: 2018

 

 

Bibliotheek Huis van Eemnes

Adresa: Noordersingel 4, 3755 EZ Eemnes
www.bibliotheekgooienmeer.nl

 

Základní informace: Ve městě Eemnes nacházející se v provincii Utrecht, vyvstala potřeba centrálního místa setkávání. Místo, kam přijdou všichni za sportem, akcemi a knihovnou. Na základě těchto potřeb vzniklo multifunkční komunitní centrum Huis van Eemnes, které je místem, kde se nachází knihovna, divadlo, sportovní hala, kavárna a restaurace. Jakmile vstoupí návštěvník do budovy, ocitne se v samotném srdci kulturního centra. Jednotlivé subjekty jsou navzájem propojeny. Ve velkém vstupním prostoru se nachází centrální dřevěné schodiště, které propojuje jednotlivé subjekty v kulturním centru. Díky různým zákoutím, výškovým rozdílům a použitým materiálům došlo k vytvoření příjemné a uvolněné atmosféry, která navozuje „pocit domova". Celá budova je zcela energeticky soběstačná: budova využívá a solární panel, které generují ještě více energie, než kolik spotřebuje. 
Architekt: MoederscheimMoonen Architects 
Designér: Aat VosMARS Interieurarchitecten 
Rok realizace: 2020
Fotografie: Marco Heyda

 

 

de Bibliotheek Horst aan de Maas

Adresa: Gasthuisstraat 25, 5961 GA Horst
www.biblionu.nl

 

Základní informace: Historie budovy bývalé kaple Gasthoes v Horst aan de Maas sahá až do roku 1475. Budova sloužila jako útočiště pro cizince a poutníky, během druhé světové války byla využita jako nemocnice nebo úkryt. Dnes slouží jako multifunkční centrum s knihovnou. 
Realizace: wearelibrarypeople.com
Rok realizace: 2022