Metodické centrum pro výstavbu a rekonstrukci knihoven

Rakousko

Na rozdíl od některých evropských zemí existenci a standardy veřejných knihoven v Rakousku nezajišťuje žádný zákon o knihovnách. Zřizování a provozování veřejných knihoven je ze strany zřizovatele dobrovolně poskytovanou službou. Veřejné knihovny provozují města, obce a spolky. Převážná většina rakouských veřejných knihoven je provozována na dobrovolnické bázi. Svaz knihoven Rakouska investuje mnoho zdrojů do vzdělávání a školení, aby i v dobrovolnicky provozovaných knihovnách byla zajištěna profesionální úroveň knihovnického personálu. V Rakouskou byly a jsou veřejné knihovny nejnavštěvovanějšími a nejlépe hodnocenými kulturními a vzdělávacími zařízeními.

library-488690_1280

Universitätsbibliothek Wien

Adresa: Gebäude LC, Welthandelsplatz 1, Vídeň
www.wu.ac.at/bibliothek

 

Základní informace: Knihovna se studijním centrem je umístěna v centru kampusu ekonomické univerzity. Celý areál, který se nachází poblíž vídeňského Pratru, byl otevřen na začátku školního roku 2013. Vnější tvar organicky navazuje na okolní budovy v univerzitním kampusu. Vnitřní prostor tvoří velkolepé atrium vysoké 28 metrů, odkud se po rampách a ochozech vchází do studoven pro více než tisíc studentů. Polovina energie na vytápění budovy je získána z geotermálních zdrojů.
Architekt: Zaha Hadid; Patrik S. Schumacher
Rok realizace: 2011–2013
FotografieIwan Baan, Roland Halbe

 


Městská knihovna v Dornbirn

Adresa: Schulgasse 44, 6850 Dornbirn
https://stadtbibliothek.dornbirn.at/

 

Základní informace: Knihovna města Dornbirn byla navržena jako mezigenerační prostor pro sdílení, setkání a učení. Městská knihovna vytváří prostor pro nová média, nové a doplňkové vzdělávací nabídky a četné akce, jejichž cílem je naučit děti zejména větší mediální kompetenci. V herní zóně se mohou děti a teenageři potkávat se svými přáteli a vyzkoušet si nejnovější elektronické hry. Součástí knihovny je i makerspace, konferenční sál a kavárna. Budova má dva vchody, kterými lze projít z jedné ulice do druhé a je tak přirozenou součástí veřejného prostoru města. Fasáda knihovny je tvořena s prefabrikovaných keramických prvků, které připomínají knihy v policích.
Architekt:Christian Schmoelz Architekt;
Dietrich/Untertrifaller with Christian Schmoelz 
Rok ralizace: 2018–2019


Ukázka 3 

Adresa:
www stránky: 

 

Základní informace:

foto

 


Ukázka 4

 foto

Adresa: 
www stránky: 

 

Základní informace: