Metodické centrum pro výstavbu a rekonstrukci knihoven

Finsko

Městské knihovny v jednotlivých městech disponují budovami, které byly stavěny buď přímo pro knihovny, nebo pro různá kulturní centra. Typickým umístěním finské městské knihovny je nákupní centrum, knihovny tak zcela naplňují komunitní funkce. Občané Finska jsou zvyklí trávit čas v knihovnách a to nejen studiem, ale také návštěvou nejrůznějších kulturních akcí, autorských čtení či vzdělávacích kurzů. Velmi oblíbenou součástí knihoven jsou nahrávací studia (některé  knihovny umožňují ivýpůjčky hudebních nástrojů). Velká pozornost je věnována samostatným prostorům pro teenagery, kteří sem míří obvykle hned poté, co jim skončí školní výuka

library-488690_1280

Entresse bibliotek

Adresa: Shopping Centre Entresse, Siltakatu 11, 02770 Espoo
https://www.helmet.fi/sv-FI/Bibliotek_och_tjanster/Entressebiblioteket

 

Základní informace: Knihovna je umístěna v nákupním centru. Jedná se o multikulturní knihovnu s personálem tak různorodým jako její zákazníci. Cílové skupiny zahrnují dospívající mládež i přistěhovalce. 

 

Ústřední knihovna Oodi v Helsinkách

Adresa: Töölönlahdenkatu 4, 00100 Helsinki
https://www.oodihelsinki.fi/en/

 

Základní informace: Ústřední knihovna Oodi reprezentuje novou éru veřejných knihoven. Ohromná stavba v sobě totiž nezahrnuje jen jednosměrně určenou funkci, ale jde o veřejný prostor, který je neustále využíván nejen ke čtení. Denní návštěvnost je kolem 20 000 lidí. Budova má tvar prosklené lodi. Velká stavba je totiž knihovnou jen z části. V nejvyšším patře, prosvětleném velkými okny, je knihovna. Přízemí je centrální aktivní část, kde se nalézá velké foyer, restaurace, kino, divadlo, informační centrum Helsinek, informační centrum EU a velké multifunkční sály. Jeden z nich se dokonce může otevřít do velkého nádvoří, takže se s ním spojí. V roce 2019 knihovna Oodi získala ocenění Nejlepší knihovna roku, kterou každoročně uděluje mezinárodní organizace IFLA. Videoprocházka knihovnou zde. Více zde o knihovně zde.
Architekt: ALA Architects 
Rok realizace: 2018

 

Městská knihovna Seinäjoki

Adresa: Alvar Aallon katu 14, Seinäjoki
 
https://kirjasto.seinajoki.fi/

 

Základní informace: Místo sloužící původně jako parkoviště se proměnilo ve veřejný park se třemi pavilony nové knihovny. Severní pohled z knihovny umožňuje díky velké proskledné ploše výhled na kostel známého architekta Alvara Alta, který je považován za zakladatele moderní skandinávské architektury. Uprostřed budovy se nachází trojúhelníková stupňovitá čítárna, která zároveň slouží k pořádání společenských událostí. S původní knihovnou je nový objekt propojen podzemní chodbou. Díky velkým průvlakům se podařilo vytvořit uvnitř knihovny rozlehlé místnosti. Návštěvníky přitom ve výhledech neruší žádné dodatečné sloupy.
Architekt: JKMM Architects 
Rok realizace: 2012
Fotografie: Tuomas Uusheimo, Mika Huisman

 

Knihovna Kirkkonummi

Adresa: Kirkkotori 1, 02400 Kirkkonummi
www.kirkkonummi.verkkokirjasto.fi/#/

 

Základní informace:Na jihu Finska ve 40tisícovém městě Kirkkonummi byla otevřena nová knihovna s občanským centrem. Budovy vznikla přestavěním z původního objektu knihovny z 80. let Kapacita se zdvojnásobila a interiér nabízí prostory pro řadu aktivit dětí i dospělých. Nová knihovna prezentuje novou generaci finských knihoven, které nejsou jen o knihách, ale o sdílení znalostí a zkušeností více kanály. Díky rekonstrukci vznikl dlouhý minimalistický objekt z betonu a skla, jehož fasáda je obložena měděným šindelem, jenž bude časem stárnout a měnit svou barvu. Dominantou stavby je 50 metrů dlouhá krytá terasa, která propojuje interiér prosklením s exteriérem. Do interiéru proudí přerozené světlo. Největší prostor nabízí knihovny s knihami a posezení. Z hlavní čítárny o velikosti 198 metrů čtverečních je výhled na přilehlý kostel. V interiéru s hojným využitím dřeva najdeme řadu menších čítáren, klub pro mladé, dětské koutky a další zákoutí. Celkově má knihovna užitnou plochu 4 700 metrů čtverečních.
Architekt: JKMM Architects 
Rok realizace: 2020
Foto: Tuomas Uusheimo, Pauliina Salonen