Metodické centrum pro výstavbu a rekonstrukci knihoven

Norsko

Norský zákon o veřejném knihovnictví byl schválen v roce 1985 a je v něm mimo jiné řečeno, že účelem knihoven je zprostředkovávat poznání a vzdělání v prostředí kulturního státu. Půjčování všech médií je zdarma. Knihovna slouží jako místo setkávání lidí, má proto být v každé komuně (okres). Na chod knihoven přispívá stát, zodpovědnost za ně mají již jednotlivé komuny. Všechny norské knihovny tvoří síť, díky které je možné si z dané knihovny vypůjčit knihovní jednotku také z kterékoli jiné knihovny. K tomu stačí mít jediný průkaz.

library-488690_1280

Halden Bibliotek

Adresa: Os alle 3, 1777 Halden
haldenbibliotek.no/

 

Základní informace: Knihovna se nachází v bývalé továrně na boty spolu s kinem a několika obchody. Knihovna se rozprostírá na dvou patrech. V přízemí je umístěno oddělení pro děti a mládež s oddělenými zónami pro děti a mladistvé. Mimo jiné je zde herna nebo “dobrodružná” místnost pro rozšiřování povědomí o dětské literatuře. V prvním patře je knihovna pro dospělé a makerspace.
Realizace: wearelibrarypeople.com
Rok realizace: 2022

 

 


Deichman Bjørvika

Adresa: Postboks 8924, St. Olavs plass, Oslo
deichman.no

 

Základní informace: Knihovna Deichman Bjørvika, umístěná mezi operou a hlavním nádražím v Oslo, je moderní veřejnou knihovnou světové úrovně. Architektura knihovny úzce souvisí s její úlohou veřejného prostoru. Nová knihovna je dalším stavebním prvkem rozvoje přístavní oblasti kolem budovy nové opery. Krystalický vzhled budovy je odvozenod okolní zástavby. Jádro nové Deichmanovy knihovny je založeno na světle a prostoru a souvislých diagonálních pohledech vytvořených mezi vnitřkem knihovny a okolními ulicemi / náměstími.
Prostřednictvím atrií a přerušených podlahových desek je knihovna spojena s městem venku. Interiér knihovny je uspořádán pomocí světelné šachty, která vytváří plynulý přechod do vnějšího prostoru a propojuje jednotlivá patra. Knihovna má sofistikovanou skleněnou třívrstvou fasádu, která rozptyluje sluneční světlo a dodává interiéru klidný pocit. V noci budova září a mění vzhled odrážející všechny různé aktivity a události v knihovně.
Na šesti podlažích poskytuje Deichman Bjørvika širokou škálu služeb a aktivit. Knihovní fond obsahuje více jak 450 000 dokumentů, k dispozici jsou dále 3D tiskárny, šicí stroje, nářadí, zvukové studio, kino, víceúčelový sál, místnosti různých velikostí na setkávání i učení, výstavy, koncerty, přednášky, kurzy, autorská čtení, hrací zóna, kavárna, restaurace a v neposlední řadě nádherný výhled na fjord.
Šest pater je rozděleno následovně:
Podzemí – kino pro 70 lidí, sál pro 250 lidí a bar, knihovní sklad
První patro – centrální pult, restaurace, denní tisk, kulturní informace, obchod knihovny
Druhé patro – krásná literatura pro všechny, včetně dětského oddělení, součástí je kavárna
Třetí patro – nová média: filmy, hudba, počítačové hry, digitální dílna, popkultura
Čtvrté patro – odborná literatura, Experimentárium, místnost pro kurzy, školy, skupinové práce
Páté patro – lokální a odborná literatura, Oáza ticha: čtecí sál, tichá pracovní místa.
Více zde:  a  také zde:
Architekt: Lund Hagem ArchitectsAtelier Oslo 
Rok realizace: 2009–2020
Fotografie: Gatis Rozenfelds; Jörg Wiesner; Nicolas Vogt; Erik Thaullaug

 

 

Moa bibliotek

Adresa: Amfi Moa Syd, Langelandsvegen 35, Ålesund 6010
http://www.alesund.folkebibl.no/

 

Základní informace: Moa bibliotek se nachází v nově vybudovaném křídle nákupního centra Amfi Moa, jednoho z největších nákupních středisek v Norsku. Otevřený průchod z knihovny do nákupního centra se volně prolíná se sousedící kavárnou. Cílem projektu bylo vytvořit v knihovně prostor připomínající obývací pokoj.
Architekt: Hamsto (Solgunn Gudmundset, vedoucí projektu), Slyngstad Aamlid Arkitekter (interiérový architetk Jon Eirik Urstad)
Rok realizace: 2018

 

 


Haram folkebibliotek

Adresa: Strandgata 40, Brattvåg 6270
https://mrbiblioteket.no/haram

 

Základní informace: Haram folkebibliotek je malá veřejná knihovna norského správního celku Haram nacházející se ve dvoutisícovém městečku Brattvåg. Při otázce funkčního uspořádání se personál knihovny zaměřil na jeden bod – lokální identita. Prostor knihovny chtěli vytvořit jako třetí místo pro místní obyvatele, relaxační prostor, kterého budou součástí a který k nim bude již při vstupu promlouvat. Díky zvolenému tématu lokální identity se do projektu s chutí zapojily nejen místní podniky, ale i veřejnost, jejíž dobrovolnictví bylo při tomto recyklačním projektu obrovskou podporou. Více informací najdete zde.

 


Deichman Bibliotek, pobočka Biblo Toyen 

Adresa: Biblo Toyen, Hagegata 22, 0653 Oslo
https://deichman.no/bibliotekene/biblo-tøyen

 

Základní informace: Knihovna je zaměřená výhradně na děti ve věku od 10 do 15 let. Tento koncept byl pro designéra Aat Vose výzvou. Cílem bylo vytvořit typický kulturní dům, který by oslovil toto cílové publikum co nejvíce způsoby, tvary, barvami, rekvizitami a formami.Vznikl tak nápaditý designový prostor nabízející obrovské množství aktivit pro děti.V dětském oddělení Aat Vos udělal malé obýváčky ze staré kabinové lanovky... Více informací najdete zde, případně se můžete podívat na prezentační video.
Design: Aat Vos 
Fotografie: Marco Heyda

 


Deichman Bibliotek, pobočka Toyen Bibliotek

Adresa: Hagegata 28, 0653 Oslo
https://deichman.no/bibliotekene/tøyen

 

Základní informace: Tøyen bibliotek je další pobočkou veřejné knihovny Deichman s jednou místností v přízemí a druhou v podzemí nákupního centra. Architekt Aat Vos vytvořil domácké prostředí a zároveň zde využil staré věci v nových nápaditých kombinacích - vytvoření přepážek mezi lavičkami ze starých dveří, výstavní stativy z oprýskaných žebříků, držák na nápisy z kytarového krku, konferenční stolek ze stolu kulečníkového. Více informací najdete zdeDesign: Aat Vos 
Fotografie: Marco Heyda

 


Knihovna a kulturní středisko ve Vennesla 

Adresa: Venneslamoen 19, Vennesla
https://www.vennesla.kommune.no/

 

Základní informace: Novostavba knihovny a kulturního centra vyrostla mezi dvěma staršími budovami, z nichž částečně vychází i její forma: tvar jednotlivých žeber se od jednoho k druhému postupně proměňuje. Interiéry knihovny navodí v návštěvníkovi pocit, jako kdyby se ocitl v útrobách obří velryby: velký sál rytmizují žebra, která splývají shora dolů a organicky přecházejí v knižní police. Je tu nicméně spousta světla: žebra sama svítí a ze stran sem vniká slunce. Povrchům dominuje barva světlého dřeva.
Architekt: Helen&Hard 
Rok realizace: 2011

 


Flekkefjord Kultursenter Spira

Adresa: Elvegaten 1, 4400 Flekkefjord
https://www.flekkefjordkultursenter.no/

 

Základní informace: Knihovna je umístěna na nábřeží města Flekkefjord. V budově se také nachází divadelní sál, kino, klub mládeže a umělecká škola. Cílem projektu bylo vytvořit, co nejkompaktnější a nejefektivnější prostory pro různé komunitní aktivity a vytvořit tak místo pro víceúčelové a atraktivní místa setkání. Hlavním prostorem kulturního centra je velké schodiště směrem k náměstí a přístavu.
Architekt: Helen & Hard 
Rok realizace: 2016
Fotografie: Jiri Havran