Nabídněte čtenářům atraktivní prostory
Budou lidé rádi trávit svůj volný čas v knihovně? Jednoznačně ano! Pokud jim nabídnete odpovídající prostory nejen pro četbu, ale také místo pro promítání filmů, kreativní dílny a workshopy, pohybové aktitvity, tématické večery, pro setkání se spisovateli, pro divadelní a hudební akce aj. Možností jak vybavit tato místa, je nepřeberné množství.
Mobiliář, barvy, osvětlení = atmosféra v knihovně
- dodržujte zónování: rušná zóna (vstupní prostory), polotichá zóna (výpůjční pult, volný výběr), tichá zóna (studijní místa)
- vytvořte místa pro setkávání, relaxaci či studium pomocí různorodého sedacího nábytku - houpací křesla, lenošky, válecí pytle, sedací vaky, pohovky, křesla a gauče různých barev, tvarů a materiálů. Před zakoupením vyzkoušejte, zdali se Vám dobře sedí a vstává!
- nedílnouj součástí jsou odkládací stolky a správně umístěné osvětlení
- pro uživatele bychom měli mít dostatek přípojných míst (zásuvek), které mohou být elegantně "schované" (např. v regálech, stolcích)
- důležité je i správné rozmístění studijních stolů s kvalitním osvětlením a ergonomickou židlí
- při volbě barev zohledněte i účel daného prostoru (čítárna, studijní místo, dětský koutek apod.)
- barvy lze používat nejen jako dekorace, ale i informační prvek
- osobitost prostoru - velmi efektivní je, má-li knihovna něco, s čím se občané identifikují (místní významný rodák, folklór atd.)
- nedílnou součástí je i vhodná podlahová krytina (lamino, PVC, marmoleum, dřevo), která přispívá k akustické pohodě a je snadná na údržbu
- rostliny, zeleň - při jejich umístění platí pravidlo: méně znamená více!
Prostory pro "teens"
- mohou vypadat různě, avšak jedno by měla mít společné - prostor by měl být oddělen od dětského oddělení, stejně tak jako od oddělení pro dospělé
- nakonec to může být samostatná místnost - klubovna kde mohou hrát hry, společně tvořit, nebo se jen tak povalovat a číst si.
- do oddělení pro mládež je vhodné pořídit strategické společné deskové hry nebo oblíbený stolní fotbálek
- v případě, že samostatnou místnost v knihovně nemáme, zkusme vymyslet nějaké hnízdečko čí zákoutí, kde se nebudou cítit všem na očích.
Venkovní prostory
- zvyšují atraktivitu knihovny, poskytují další místa pro uživatele a komunitní aktivity
- exteriéry knihovny: atria, terasy, dvorky, zahrady, altány, bylinkové zahrady atd.
- nezapomeňte na vhodný venkovní sedací nábytek, hrací a edukativní prvky, dostatečné stínění a vhodný povrch včetně odborného výběru zeleně.